• Kalitemize Güveniyoruz
  • Leziz mi Leziz...
  • Güvenli

Lezzetli et nasıl pişirilir?

Öncelikle etleri nasıl pişireceğinize karar vermelisiniz. Biftekleri hızlıca bir tavada ya grill’de ya da ızgarada pişirebilirsiniz.
Etiniz ne kadar yağlı olursa o kadar yumuşak olur. Ancak kaloriler yüzünden çok endişelenmeyin,  eti kendi yağında pişireceğiniz için yağını salacak ve böylece kalorisi de azalacaktır. Bifteğin kenarında şerit halinde yağ halkasının olması da yemeğinize lezzet katacaktır.
Etin 1, 5 cm’den daha ince dilimlenmiş olmamasına dikkat edin. İnce et pişerken kurur ve sertleşir.
Bifteğiniz 4 cm’den kalın ise bıçakla üzerine küçük yarıklar açın. Bu şekilde sıcaklık etin içine de nüfuz ederek daha kolay pişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde biftek pişerken içine doğru kıvrılmaz.
Bifteği pişirmeden önce oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
Tavayı ya da ızgarayı etleri yerleştirmeden önce ısıtın.
Daha lezzetli bir yemek için etinizi terbiye edebilirsiniz. En basit olarak zeytinyağ,  tuz ve biber ile etinizi bir süre marine edebilirsiniz. Bu,  hem lezzetli hem de yumuşak olmasını sağlar.
2, 5 cm kalınlığındaki pirzola,  biftek ya da t-bone pişirecekseniz öncelikle ızgarayı ısıtın ve etleri yerleştirdikten sonra,  sıcaklığı orta seviyeye (70ºC) getirin. 6-7 dakika kadar bir yüzünü pişirin ve diğer tarafını çevirin. Eti sadece bir kez çevirmeye dikkat edin. Diğer yüzünü 9 - 12 dakika kadar pişirirseniz normal,  12 - 15 dakika bekletirseniz de çok pişmiş biftek hazırlamış olursunuz.
Bonfile pişireceksiniz,  geceden marine edip buzdolabında bekletmenizde yarar vardır. Oda sıcaklığına gelen eti önceden ısıtmış olduğunuz ızgara ya da tavaya yerleştirin ve orta sıcaklıkta ters yüz ederek 7 - 10 dakika kadar pişirin. Bonfilenin genel olarak az pişmişi tercih edilir.
Tenderloin ve madalyon cinsi eti ise 1 saatten fazla marine etmemelisiniz. 2, 5 cm kalınlığındaki filetoyu daha önceden ısıttığınız tavaya yerleştirdikten sonra 5 dakika bir yüzünü pişirin. Ters yüz ettikten sonra ise 6-7 dakika daha pişirin. 

 

Yayınlanma Tarihi : 23.07.2013 

Altın Kasap: +90 262 641 16 14

Hacı Halil Mah. Çarşı İçi No:60/A Gebze / KOCAELİ   info@altinkasap.com.tr

© 2020 Altın Kasap Et ve Gıda Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti
Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi Facebook'da Takip Edin Bizi Twitter'da Takip Edin Bizi Linkedin'de Takip Edin Bizi Youtube'da Takip Edin
kocaeli web tasarım